I. etapa - Chlum u Třeboně

Start v pátek 18. května v 17:00 v Chlumu u Třeboně - Časovka jednotlivců
Trať: Chlum u Třeboně (náměstí) – Lutová – Žíteč – Mirochov – Chlum u Třeboně
Technická časovka, asfaltový povrch, rovný terén. Délka 13 km.

Městys Chlum u Třeboně

Městys Chlum u Třeboně se nachází v romantické krajině jihočeských rybníků asi 12 km JV od Třeboně v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko u rybníka Hejtman, při česko-rakouské hranici v okrese Jindřichův Hradec. První zmínka pochází z roku 1399.

Rybník Hejtman byl založen v 16. století rybníkářem Mikulášem Ruthardem z Malešova. Jeho dřevěná socha stojí na břehu. Slouží zejména k rekreačním účelům. Je obklopen celou řadou kempů a penzionů.

Na hrázi rybníka Hejtman stojí barokní zámek postavený v roce 1710. Dnešní podobu získal úpravami provedenými na konci 19. a začátkem 20. století. Je obklopen parkem s množstvím exotických stromů a keřů a sochami z 18. a 19. století. Posledním majitelem zámku byl František Ferdinand d´Este, který odtud odjel v roce 1914 do Sarajeva, kde na něj byl spáchán atentát. Park je přístupný veřejnosti, zámek patří soukromému majiteli.

Významnou architektonickou památkou je i barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojící na náměstí. Postaven byl v roce 1745 a se zámkem ho spojuje Křížová cesta. Na Křížové cestě můžete obdivovat několik zastavení. V kostele se nachází freska z roku 1945. Jde na ni procesí vedené místním farářem. V procesí jsou namalováni skuteční obyvatelé Chlumu. Naproti procesí se nachází růžový tank. (levý dolní roh – pod stromem). V nočních hodinách je kostel osvětlen a září do širokého okolí.

0.09636s